Windows 11 En Hızlı DNS Ayarları Nelerdir ?

Ziyaret : 5887

Son güncellenme :
2021-07-01T21:43

Okuma Süresi 5 DK


Geniş bant sorunları yaşıyorsanız ve DNS sunucunuz yetersizse veya ülkenizin politikaları sebebiyle yasakladığı bazı yasaklı sitelere girmek istiyorsanız DNS değiştirme işlemi yapmanız gerekir. İşte tüm bu durumlarda mobil veya bilgisayarınız üzerinden en hızlı DNS sunucularını aramaya koyulursunuz. Bu yazımızda sizlere en hızlı ve en güncel Windows 11 DNS ayarlarını göstermiş olacağız. Hadi hemen başlayalım.

windows 11 en hızlı dns ayarları
1. Cloudflare DNS Ayarları
 • 1.1.1.1
 • 1.0.0.2

Cloudflare ip adresi gizliliğinize önem veren hızlı DNS sunucularının en başında gelmektedir. Ücretsiz bir şekilde DNS ayarlarınızı üstteki ip adresleri ile güncelleyerek kullanıma başlayabilirsiniz. Cloudflare Ddos ve sunucu güvenliği konusunda da uzman bir kuruluştur.

2. OpenDNS DNS Ayarları
 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

Diğer bir güvenilir ve ücretsiz DNS sağlayan şirket ise OpenDNS'dir. ABD California merkezli 2006 yılında kurulan OpenDNS, yüksek hız ve ip güvenliğinizi üst seviyelere çıkartan bir deneyim sunar. DNS ayarlarınızı değiştirmek için üstteki ip adreslerinizi TCP IP/v4 ip adreslerinizle değiştirmeyi unutmayın.

3. Google DNS Ayarları
 • 8.8.8.8
 • 8.8.4.4

Google herkese açık DNS sunucularını kullanarak ultra hızlı bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz. Genel olarak en stabil çalışan ve yüksek hız vaat eden Google DNS ayarlarını yapmak için üstteki ip adreslerini kullanmanız yeterlidir. Google DNS sunucuları ip ayarlarınızı 48 saatliğine kayıt eder ve sonrasında kişisel bilgilerinizi siler. Google'ın DNS adresleri üzerindeki gizlilik sözleşmesine şu linkten ulaşabilirsiniz. Google DNS Gizlilik Sözleşmesi

4. Yandex DNS Ayarları
 • 77.88.8.8
 • 77.88.8.1

Yandex DNS, çeşitli şehir ve ülkelere yerleştirdiği, 80'den fazla DNS sunucuya sahiptir. Her kullanıcı için en yakın ip sunucusu işlenerek en verimli DNS kullanımı için optimize edilmiştir. Çok farklı modları bulunan Yandex DNS 'in standart sürümü için üstteki ip adreslerini kullanabilirsiniz. Aileniz için yetişkin sitelerden arındırılmış DNS ayarı ve zararlı web sitelerine karşı filtreleme özelliği ile çok daha fazlasını keşfetmek için dns.yandex.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Peki Nedir Bu DNS ?

Az çok bilgisayar bilgisi olan her kullanıcının sıkça duyduğu fakat çoğu zaman unutulan bu terimi aslında basit bir yapı ile açıklayabiliriz.

 • Öncelikle kullanıcı bir tarayıcı sayfası açar ve herhangi bir internet adresinin adını yazar.
 • Örneğin ogretenweb.com yazıp ENTER demiş olsun.
 • İşte tam bu aşamada DNS sunucunuz devreye.
 • Bu web sitesinin bilgisayarınızla iletişim kurabilmesi için DNS sunucunuz ziyaret edilir, sorguladığınız internet sitesinin IP adresi çözümlenerek size geri döner.

Bu senaryo işlendikten sonra yalnızca ip adreslerinden ibaret olan internet siteleri akılda kalıcı birer isim sahibi olarak sizlerin hizmetine sunulmuş olur.


Bu Yazıyı Paylaşır mısın? :

Reddit

Pinterest


Bu Yazıyı Paylaşır mısın? :


Yorumlar (0)

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış. Yapılan yorumlar burada listelenir.

Bu içeriğe bir yorum bırakabilirsin.

Bu içeriğe yorumunuzla birlikte yıldız puanı bırakabilirsiniz.

Bu paylaşımlara da göz atabilirsin.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri ve Yeni Özellikler

Windows 11 Sistem Gereksinimleri ve Yeni Özellikler

Bilgisayarınıza Windows 11 Kurulumu yapmadan önce sistem gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmanız gerekir. Windows 11'in tüm detayları 2022 yıl ...

Windows 11 Programsız KMS Etkinleştirmesi Nasıl Yapılır ?

Windows 11 Programsız KMS Etkinleştirmesi Nasıl Yapılır ?

Windows 11 2022 itibariyle tamamen hayatımıza girmiş olacak. Muhtemelen Windows 10 kullanıcılarına otomatik bir yükseltme seçeneği de sunulmuş olacak. ...